Rakytník si môžete rozmnožiť aj koncom jesene

Keď som pred niekoľkými rokmi nemal s pestovaním a rozmnožovaním rakytníka žiadne skúsenosti, hľadal som na internete aj v knihách, nejaké tie užitočné rady. Jeden mohutný krík, teda dva kríky, rástli na záhrade mojich rodičov. Chcel som si odobrať niekoľko mladých výhonkov a rakytník pestovať i ja. Prvé pokusy skončili neúspechmi. Pritom som sa riadil presne tým, čo som sa dočítal. Ak ste na tom podobne i vy, ti je môj postup rozmnožovania, tejto výnimočnej rastliny.
 Plody rakytníka.jpg

Kedy odrezať odrezky

Odrezky z rakytníku by sa mali, aspoň podľa literatúry a radám na internete, odrezať do konca júna. Mne sa však osvedčilo ich odrezanie koncom leta, teda niekedy v priebehu septembra. Rakytník je síce veľmi odolná rastlina, ktorá prežije takmer všetko, no korene púšťa neskutočne dlho. Ak si teda odrezky odstrihnete na jeseň, vložíte ich do vedra s vodou a necháte na chladnejšom mieste počas zimy, stihnú zapustiť pevné korene a na jar ich môžete vysadiť.
 
Snažte sa odstrihnúť väčšie odrezky. Ak by ste odobrali príliš malé, na svoje vlastné plody, by ste museli čakať nehorázne dlho. Vždy myslite na to, že potrebujete samca aj samicu, takže potrebujete minimálne dva odrezky z každého kríku. Vložte ich do väčšieho vedra s vodou, ktoré umiestnite, napríklad, na chladnejšiu chodbu. Nenechávajte ich vo vykurovanej miestnosti, pretože to, by bolo pre nich príliš neprirodzené. Na druhej strane ich nemôžete nechať ani vonku, pretože tam, by voda zamrzla a zničila korienky.
 Rakytník s plodmi.jpg

Kedy rakytník vysadiť

Ak budete mať úspech a počas zimy rakytník zakorení, s jeho výsadbou sa nemusíte extrémne ponáhľať. Mráz mu síce nevadí, no to platí iba o dobre zakorenených rastlinách. Vo vedre pravidelne vymieňajte vodu a ak by bola jar príliš chladná, pokojne ich zasaďte do kvetináčov s hlinou. Vonku ich vysaďte najskôr v apríli.