Baklažán je veľmi chutná a hlavne zdravá zelenina. Hodí sa na grilovanie a pečenie alebo si z neho môžete pripraviť výbornú polievku. Baklažán je blízky príbuzný paradajok, zemiakov či paprík, takže jeho pestovanie v našich končinách nie je problémom. Je síce pravda, že v teplejších oblastiach nejde o jednoročnú ale o trvácnu rastlinu, no to nám nemusí stáť v ceste. Drobným problémom baklažánu je nesmierne dlhé doba klíčenia semien. s jeho pestovaním teda musíte začať naozaj skoro.
S pestovaním baklažánu začíname už v januári. Môže sa vám to zdať skoro, ale verte, že nie je. Semená najprv namočte do vody aspoň na noc a nasledujúci deň ich vysejte o hliny. Semienka položte len na povrch a jemne ich zakryte zeminou. Inak by ste baklažánu klíčenie ešte sťažili. Najčastejším dôvodom neúspechov pestovateľov býva to, že je rastlinke, respektíve semenám, zima. Kým väčšina u nás pestovaných rastlín, napríklad i príbuzná paradajka, potrebuje na klíčenie osemnásť až dvadsaťdva stupňov Celzia. Úprimne, paradajka pokojne vyklíči aj pri desiatich stupňoch. Baklažán však na vyklíčenie potrebuje teplotu minimálne dvadsaťpäť stupňov Celzia. Preto kvetináčiky so semienkami položte na dosku, ktorú umiestnite priamo na radiátor. Jedine takto zo semien niečo vyklíči.
Keď sa nad zemou objavia prvé zelené časti, kvetináče preložte na parapetnú dosku, ktorá by však mala byť taktiež tesne nad radiátorom. Ďalšia starostlivosť je veľmi jednoduchá a klasická. Sadenice pravidelne zalievajte a držte na slnečnom mieste.
Počítajte s tým, že ide o mohutnú rastlinu a na záhon ju budete môcť vysadiť až v druhej polovici mája, preto semená vysádzajte do väčších kvetináčov. Ak nechcete zaberať zbytočne veľa miesta na parapetnej doske, najprv ich vysejte pokope do jednej plastovej misky a semená presaďte do samostatných črepníkov až po ich vyklíčení.