Niekto o svojom ochorení vie, niekto o ňom ani netuší, niekto ho rieši ihneď v prvom momente, no a iný čaká až do momentu posledného. Liecba lymfedému nohy však nie je záležitosť, ktorú by ste mali podceňovať. Nespoliehajte sa na to, že vás lymfatický opuch neobmedzuje v práci alebo v bežnom živote. Na druhej strane nie je dobré ani to,ak budete opuch riešiť prehnane, napríklad, že prestanete používať postihnutú končatinu. Ako sa hovorí, žiadny extrém nie je dobrý, čo platí aj v prípade tohto ochorenia.
Liečba lymfatického opuchu je skôr terapiou. Neexistuje totiž žiadny konkrétny liek alebo operačný zákrok, ktorý by vás ho zbavil naraz a úplne. Táto terapia je založená na fyziologických, anatomických a patofyziologických štrukturálnych a funkčných zmenách lymfatického systému. Ak sa vám táto definícia zdá komplikovaná, možno až desivá, nemajte strach. V preklade ide o rôzne manuálne techniky lymfodrenáže, pri ktorých sa stimuluje lymfa – tekutina, ktoré sa presúva z postihnutých miest na tie nepostihnuté a následne sa pracuje na tom, aby sa lymfa správnym spôsobom dostávala von z tela.
Na to, aby ste túto tekutinu zo svojho tela dostali, existuje viacero spôsobov. Bolo by zbytočné ich vymenúvať, pretože akási samoliečba nie je v tomto prípade absolútne vhodná. Čo a ako presne musíte robiť, vám musí povedať odborník, a to na základe viacerých odborných vyšetrení, pri ktorých musí brať do úvahy aj váš zdravotný stav mimo lymfatického opuchu.
Dĺžka liečby závisí hlavne od toho, na akej časti tela sa opuch nachádza, ako veľký je a ako budete k celej terapii pristupovať vy sami. Ako sme spomenuli už na začiatku, nie je dobré, ak budete opuch ignorovať a danú končatinu namáhať ako tú zdravú, no ani naopak, ak ju budete až príliš šetriť. Ako sa hovorím, všetkého veľa škodí, no a v prípade tohto ochorenia, škodí aj to málo.